„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – wskazówki dla rodziców i pedagogów na temat PIERWSZA RANDKA
O tym - „jak” - w artykule: WIELKI PODRYW
Wyodrębniłam ten temat, pomimo że zawiera się w „Jak poznać, jak poderwać”, by poruszyć problem scenariuszy na spotkanie. Nastolatki, ale nie tylko, przed ważnym spotkaniem czy telefonem, ustalają, co zrobią, co powiedzą. Zapisują dokładnie przebieg rozmowy, uczą się na pamięć zdań. Nie doceniają swobodnego bycia sobą, ich JA wydaje im się beznadziejne, nieciekawe i z góry narażone na porażkę. Ci najbardziej nieśmiali chcą w ten sposób uniknąć zakłopotania, wstydu z powodu „niewłaściwego słowa”, „głupiego tekstu”, „idiotycznego zachowania” (tak właśnie o sobie myślą), który paraliżuje ich na resztę randki albo i na całość kontaktów z tą osobą. Tymczasem takie skrupulatne scenariusze wyrządzają więcej złego niż dobrego – przy pierwszym odstępstwie wszystko się rozsypuje i następuje kompletna klapa, a jak wiadomo, w praktyce rzeczywistość zawsze różni się od scenariusza.
Chorobliwa nieśmiałość to powód, by wysłać nastolatka do psychoterapeuty, najlepiej na jakąś grupę dla młodzieży, by przy okazji terapii mógł ćwiczyć swobodne kontakty z ludźmi. Dla rodziców to sygnał, że być może to ich brak akceptacji i ciągła krytyka osłabiły poczucie wartości i pozbawiły śmiałości ich dziecko. Czasem nieśmiałość wynika z problemów narcystycznych, gdy ktoś nie może znieść konfrontacji własnego obrazu siebie, z tym, jak zostanie przyjęty, czyli z tym, jak widzą go inni. Towarzyszy temu przekonanie, że w nowej sytuacji powinien od razu sobie świetnie radzić, nie ma prawa popełniać błędów, tak jakby po raz pierwszy mając łyżwy na nogach, miał kręcić piruety i w dodatku absolutnie nie wolno mu się wywrócić na lód. Nietrudno się domyśleć, że takie przekonanie paraliżuje i uniemożliwia zrobienie jakiegokolwiek kroku do przodu, zwłaszcza wówczas, gdy mogą być świadkowie. W relacjach z ludźmi zawsze są, więc dla takiego kogoś pierwsza randka to istne katusze.
13 pytań z 6159 wszystkich zadanych w klasach.