Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL

„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł ZAPOMNIAŁAM PIGUŁKI, CO ROBIĆ?

Sprawdź ile tabletek zapomniałaś przyjąć lub ile godzin minęło od przyjęcia ostatniej tabletki!

W przypadku, gdy chodzi o preparat jednofazowy (wszystkie pigułki w opakowaniu są tego samego koloru) i zapomniałaś tylko jednej tabletki:

Jeżeli od czasu wzięcia ostatniej tabletki upłynęło mniej niż 24 +12 godzin, (np. nie przyjęłaś tabletki wieczorem a dopiero rano następnego dnia), nie martw się, przyjmij od razu pominiętą pigułkę, a następną w normalnym terminie. Jesteś nadal zabezpieczona przed ciążą.

Jeżeli od czasu wzięcia ostatniej tabletki upłynęło więcej niż 24 +12 godzin, ale mniej niż 24 godziny (np. nie przyjęłaś tabletek przez prawie 2 dni), przyjmij od razu zapomnianą i kolejna tabletkę – nawet gdy to oznacza przyjęcie 2 tabletek jednorazowo.

Jeżeli błąd w przyjmowaniu pigułek nastąpił w 1 tygodniu przyjmowania – wtedy nie jesteś w pełni zabezpieczona przed ciążą. Przez siedem kolejnych dni stosuj dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne (prezerwatywa, spermicydy) albo unikaj współżycia.

Jeżeli błąd w przyjmowaniu pigułek nastąpił później w 2 tygodniu przyjmowania – nadal jest zachowany efekt antykoncepcji – nie ma potrzeby stosować dodatkowej antykoncepcji.

Jeżeli błąd w przyjmowaniu nastąpił w 3 tygodniu – należy przyjąć zapomniane tabletki i bez przerwy tygodniowej przyjmować następne opakowanie pigułek - pozwoli to na utrzymanie efektu antykoncepcji.

W przypadku gdy chodzi o preparat wielofazowy (pigułki w różnych kolorach, najczęściej trójfazowe) i zapomniałaś tylko jednej tabletki:

Jeżeli od czasu wzięcia ostatniej tabletki upłynęło mniej niż 24 +12 godzin, nie martw się. Zażyj od razu pominiętą pigułkę, a następną – w normalnym terminie. Jesteś dalej zabezpieczona przed ciążą.

Jeżeli od czasu wzięcia ostatniej tabletki upłynęło więcej niż 24 + 12 godzin, ale mniej niż 24 godziny, zażyj od razu pominiętą tabletkę, a następną – w normalnym terminie.

Jeżeli stało się to w pierwszym tygodniu stosowania, nie jesteś w pełni zabezpieczona przed ciążą. Przez siedem kolejnych dni stosuj dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne (prezerwatywa, spermicydy) albo unikaj współżycia.

Gdy zapomniana tabletka dotyczy przyjmowanych w 2 połowie opakowania efekt antykoncepcji jest zachowany

Jeśli zapomniałaś więcej niż jedną pigułkę:

Policz ile pigułek pominęłaś jeżeli ponad 2 – a pozostałych jest ich mniej niż połowa - Wyrzuć pominięte tabletki, a po tygodniowej rozpocznij następne opakowanie.

Nie jesteś w pełni zabezpieczona przed ciążą przez 7 dni!

A w przyszłości połóż swoje tabletki antykoncepcyjne razem z czymś, co używasz codziennie wieczorem, np. ze szczoteczką do zębów.

(Na podstawie tekstu dr n. med. Grzegorza Południewskiego na jego stronie www.poludniewski.pl)