Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL

„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł CO TO JEST?

Czasem pytacie: a co to jest…? wymieniając któreś z akcesoriów seksualnych. Zasłyszeliście o nich w rozmowie starszych kolegów, albo kolegów starszych kolegów :), którzy podekscytowani powtarzają, nie mając zbyt wielkiego pojęcia o czym mówią. Aby uchronić was przed głowieniem się o co chodzi, lub zawstydzeniem (zupełnie niepotrzebnym), że nie jesteście dość zorientowani, poniżej wyjaśniam niektóre wyrażenia.

Listę pozostawiam otwartą, choć nie obiecuję, że wszystkie określenia będą mi znane.

Afrodyzjak
Substancja o działaniu pobudzającym seksualnie. Oczekiwano po niej prowokowania pożądania u adorowanej osoby, zapewnienia sprawności seksualnej, leczenia zaburzeń seksualnych, pomocy w sztuce miłosnej. Te właściwości przypisywano licznym roślinom, owocom, zwierzętom i minerałom na podstawie doświadczeń, mitów, magii i podobieństwa do narządów płciowych.

Afrodyzjaki są znane w medycynie ludowej różnorodnych kultur świata, począwszy od starożytności do dnia dzisiejszego. Do najbardziej znanych afrodyzjaków należały: korzeń żeń-szeń, potrawy z niektórych węży, gadów, wyciągi z pająków np. tarantuli, ekstrakt z muszek hiszpańskich, rogi jelenia syberyjskiego, a także sproszkowany róg nosorożca (co jest głównym powodem wyniszczenia tego gatunku), gniazda jaskółcze, niektóre narkotyki, alkohole, szczególnie wino, przyprawy, jak np. cynamon, wanilia, imbir, goździki, kardamon, liczne zioła np. znany w Polsce lubczyk, z którego zakochane panny parzyły napar dla swoich wybrańców, a nawet włosy spod pachy lub łonowe. W XX w. dzięki rozwojowi farmakologii i seksuologii oraz metod badawczych stała się możliwa obiektywna ocena i produkcja syntetycznych afrodyzjaków . Obecnie za afrodyzjaki uznaje się środki działające wybiórczo na podniecenie seksualne przez: działanie miejscowe na nerwowe zakończenie, ośrodki seksualne, które znajdują się w rdzeniu kręgowym i w centralnym układzie nerwowym, które podrażniają układ moczowo - płciowy.
Obecnie stosuje się następujące afrodyzjaki:
- johimbina - alkaloid z kory rośliny corynanthe yohimbe, pobudza ośrodek erekcji i wytrysku w rdzeniu kręgowym, działa na zakończenia współczulne naczyń krwionośnych członka; lek ten zaleca się w przypadku impotencji i kobietom z osłabionym czuciem pochwy; nie jest wskazany w przypadku impotencji na tle nerwicowym i u cierpiących na chorobą nadciśnieniową oraz zaburzenia rytmu serca;
- strychnina - alkaloid z nasion Strychnos nux vomica; środek ten pobudza ośrodki seksualne w rdzeniu kręgowym, pobudliwość nerwów czuciowych, działa tonizująco na organizm, stosowana w przypadku impotencji u palaczy i osób z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, u kobiet z osłabionym czuciem w pochwie;
- kantarydyna - bezwodnik kwasowy z muszki hiszpańskiej, pobudza zakończenia nerwowe, błony śluzowe układu moczowo-płciowego, obecnie rzadko stosowana ze względu na powikłania (zapalenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego, bolesne erekcje członka); stosowanie tych afrodyzjaków wymaga ostrożności, umiaru, konsultacji z lekarzem-seksuologiem;
- witaminy E, B6, C;
- inne: żeń-szeń, agawa, ananas, awokado, muira puama, chili, seler, kola, muszkatołowiec, orzechy, pokrzywa, wanilia, mak, lubczyk, owoce morza, wina czerwone wytrawne w niewielkich ilościach.

Ponadto medycyna zaleca stosowanie odpowiednich pokarmów, które mają działanie wzmacniające (pożywienie zawierające witaminy oraz mikroelementy, sprzyjające produkcji nasienia - szczególnie cynk i magnez oraz poprawiające ogólny stan zdrowia). Okazuje się, że sprawność fizyczna, racjonalne odżywianie, sen oraz pozytywny stan psychiczny człowieka są bezpośrednio związane ze sprawnością seksualną.
Za afrodyzjak jest także uważana czekolada, poznana przez konkwistadorów w Ameryce. Na dworze króla Ludwika XIV stała się ona formą „pantomimy miłosnej” - jeżeli król obdarowywał nią osobiście damę, oznaczało to zaproszenie do sypialni; jeżeli dama ją przyjęła - oznaczało to wyrażenie zgody.

Anafrodyzjaki
Środki mające na celu obniżenie lub eliminowanie podniecenia seksualnego oraz funkcji seksualnych (roślinne, zwierzęce lub oparte na magii). Z różnych przyczyn były używane w wielu kulturach świata. W czasach antycznych i średniowieczu zalecano zimne kąpiele, a także napoje i rośliny dające uczucie chłodu. W medycynie ludowej stosowano zioła (serdecznik, dziurawiec, głóg lub melisę). Reaktywność seksualną zmniejsza alkohol w dużych dawkach, upodobanie do piwa, stosowanie narkotyków, leków psychotropowych. W leczeniu przestępców seksualnych stosuje się różne leki zmniejszające popęd płciowy oraz powodujące impotencję: antyandrogenne (obniżające poziom testosteronu), przeciwnadciśnieniowe i psychotropowe.

Dildo
Sztuczny członek, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, używany w zachowaniach masturbacyjnych jak również kontaktach heteroseksualnych oraz homoseksualnych.

Elektroniczny partner seksualny
Oznacza „partnera”, będącego wytworem ludzkiej techniki, najczęściej bohatera gier, zabaw komputerowych o seksualnej treści i charakterze (np. zabawa w striptiz), w których uczestnicy muszą wykonywać określone zadania, odpowiadać na pytania. Stwarza to pozór kontaktu, opartego na sterowanym przez maszynę dialogu, a także stymulacji bodźcami wzrokowymi, np. fragmentami ciała na ekranie komputerowym, a rzadziej słuchowymi - odgłosami o charakterze seksualnym. Jest to nowe zjawisko kulturowe, które w nadmiarze może doprowadzić do nieznanych do tej pory uzależnień nawyków seksualnych oraz zaburzeń w umiejętności nawiązywania kontaktów z drugą osobą, w tym seksualnych oraz komunikacji interpersonalnych.

Fetysz seksualny
Przedmiot symbolizujący partnera seksualnego, może to być część ciała lub garderoby. Kontakt z fetyszem wzbudza podniecenie seksualne, dostarcza rozkoszy i zaspokojenia bez obecności partnera. U fetyszysty (fetyszyzm - rodzaj dewiacji seksualnej) jest niezbędny do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, co oznacza, że nie to partner podnieca lecz przedmiot.

Orchidometr
Przyrząd służący do pomiaru wielkości jąder. Jest to szereg plastikowych lub drewnianych, wyskalowanych krążków o różnych rozmiarach, do których porównuje się wielkość jąder. Pomiary te przydają się do określenia etapów dojrzewania chłopców.

Pas cnoty
Nazywany inaczej stróżem cnoty, stróżem czystości, podwiązką Wenus lub zamkiem zazdrosnych. Wykute z metalu urządzenie, nakładane przez męża kobiecie na zewnętrzne narządy płciowe na czas jego nieobecności, w celu uchronienia się przed zdradą oraz uniemożliwiające masturbację. Pierwsze wzmianki o pasach cnoty pochodzą z XII wieku. Jeszcze w końcu XIX w. rozprowadzano prospekty o pasach cnoty we Francji, a w 1903 r. pani Schafer w Niemczech wystąpiła z wnioskiem o wydanie patentu na pas cnoty z zamkiem oraz kluczykiem dla ochrony wierności w małżeństwie.

Protezy członka
Zróżnicowane w budowie i jakości działania aparaty z tworzyw sztucznych, umieszczane w ciałach jamistych członka, umożliwiające współżycie seksualne mężczyźnie niezdolnemu do erekcji.

Seksowna bielizna
Bielizna podkreślająca atrybuty kobiecości lub męskości może spełniać rolę bodźca seksualnego, ale dla wielu osób nie ma większego znaczenia. Dla niektórych mężczyzn ubiór rozbieranej kobiety ma duże znaczenie erotyczne, dają temu wyraz, a także oczekują od partnerki zaspokojenia ich upodobań. Bielizna i inne cechy ubioru są ważnym elementem sztuki miłosnej. Dzięki obecności sex shopów zaczyna się upowszechniać. Przywiązywanie wagi do bielizny jest typowe w romansach, rzadziej spotykane w ustabilizowanych związkach. Bielizna erotyczna może stać się fetyszem seksualnym.

Wibrator
Urządzenie w kształcie penisa, różnej wielkości, z rozmaitych tworzyw, może być np. z wypustkami, spełniające funkcję zastępczą, zamiast stosunku z mężczyzną.

Wirylizator
Aparat umożliwiający odbycie stosunku przy braku erekcji członka i/lub erekcji niepełnej. Najczęściej stosowany w zaburzeniach erekcji na tle organicznym, gdy rokowania, co do możliwości wyleczenia są złe i pacjent nie ma wystarczających możliwości finansowych do zastosowania innych metod. Wirylizator wykonany jest z tworzywa sztucznego, zakłada się go na trzon członka.

Hasła przygotowano na podstawie: „Miłość i seks. Słownik encyklopedyczny” Zbigniew Lew-Starowicz (Wrocław 1999) oraz „Seksuologia. Zarys encyklopedyczny” pod redakcją Kazimierza Imielińskiego (Warszawa 1985)

Komentarz czytelnika Hurricane29:

Orchidometr jest ciekawym urządzeniem. Po co to komu, chyba tylko u lekarzy się to używa. Chłopcy mają różne jądra. Ja kiedyś chciałem mieć większe, ale stwierdziłem, że to by przeszkadzało, a nic by lepiej nie było. U małp to jest tak, że te co rywalizują o samice i odbywają więcej stosunków, to mają duże jądra, ale na ludzi to się chyba nie przekłada, bo mamy rozum.
Mało pani napisała. Brakuje wzmianek o motylkach dla kobiet.
Nie tak dawno wynaleziono rewolucyjny materiał, z którego wykonuje się sztuczne waginy. Nazywa się Fleshlight i ma obudowę latarki tak dla dyskrecji. Jest czymś w rodzaju żelu, albo raczej coś takiego jak zabawki typu pacłapka. Bajer po prostu.
Są też członki hydrauliczne. Montuje je się facetowi i jak się chce sprawić przyjemność kobiecie to się go pompuje. Oczywiście używają go inwalidzi lub impotenci.
Są też strap-on czyli wibratory na uprzężach zakładane na biodra. Raz to widziałem na filmie z lesbijkami, od razu widać różnice w ruchach biodrami.