Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

tabletka_po [2013/10/10 23:02]
tabletka_po [2013/10/10 23:02] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL ======
 +
 +**„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł TABLETKA ”PO”
 +**
 +
 +Niektórzy nazywają ją antykoncepcją po stosunku. Tylko że słowo
 +antykoncepcja oznacza zapobieganie zapłodnieniu (koncepcji), tymczasem lek
 +hormonalny podany po stosunku może zapobiegać zapłodnieniu, ale jeśli już do niego doszło, utrudnia zagnieżdżenie zapłodnionego jaja i prowadzi do usunięcia zarodka i jego zniszczenia. Rzeczywiście nie dopuszcza do zaistnienia ciąży, ale czasem w tym celu niszczy wykluwający się organizm. Kiedy więc sięgacie po jedną z dwóch w Polsce legalnych tabletek „po” - Postinor Duo lub Escapelle, bądźcie świadomi, co być może robicie. Piszę o tym, bo niektórzy z Was traktują je z dużą nonszalancją – nie widzą problemu etycznego i nie liczą się ze skutkami ubocznymi dla organizmu kobiety. Mając taki środek w zanadrzu, nie dbają, by dobrze zabezpieczyć się przed stosunkiem.
 +Tym z Was przypominam o istnieniu skutecznej, właściwej antykoncepcji i o tym, że Postinor Duo i Escapelle są wyjściem ostatecznym, stosowanym w wyjątkowych wypadkach (np. po gwałcie lub gdy kobieta ze względu na zdrowie nie może używać środków hormonalnych a pęknie prezerwatywa), a nie cudownym rozwiązaniem dla nieodpowiedzialnych, dla których poczęcie życia to tylko wpadka.
 +
 +
 +Prawdą jest, że stosunek płciowy w dniach płodnych nie musi skończyć się ciążą. Zanim do ciąży, czyli zagnieżdżenia zarodka ludzkiego w śluzówce macicy dojdzie, można:
 +
 +
 +
 +    * zablokować owulację - czyli proces uwalniania się komórki jajowej, jeśli stosunek odbył się przed pęknięciem pęcherzyka Graffa (przypominam, że plemniki mogą poczekać na jajeczko w przyjaznym dla nich śluzie płodnym)
 +
 +    * nie dopuścić do zapłodnienia powodując zmiany w śluzie szyjkowym (staje się on gęsty i lepki), tworząc barierę mechaniczną dla plemników oraz upośledzając transport komórki jajowej zmieniając czynności skurczowe macicy i jajowodów
 +
 +    * nie pozwolić na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy, co oznacza, że doszło do inicjacji nowego życia, ale uniemożliwiamy jego dalszy rozwój
 +
 +    * w terminie miesiączki (następnej) zablokować działanie hormonów i sprowokować jej wystąpienie, co równoznaczne jest z wydaleniem embrionu
 +
 +
 +
 +Oprócz ostatniej, nie dozwolonej w Polsce opcji, co do której nie ma wątpliwości, co oznacza, pozostałe mogą, choć nie muszą być efektem zastosowania tabletki lub innej metody „po” i trudno ustalić, co w rzeczywistości robimy, bo nie wiadomo w jakim dokładnie momencie działamy. Im szybciej podejmiemy działanie (kilka godzin po stosunku) tym mniejsza szansa, a im później (lecz nie później niż 72 godziny), tym większa, że zadziałamy poronnie, co będzie oznaczać uniemożliwienie zagnieżdżenia się komórce jajowej.\\
 +Później (do 4 tyg.) trzeba by było zastosować tak zwaną pigułkę poronną (RU-486), lecz w naszym kraju nie jest ona dopuszczona do obrotu a przepisywanie jej jest nielegalne.
 +
 +
 +Im później zastosowana tabletka „po”, tym mniej pewny efekt.\\
 +Uważa się, że do 1 godziny po stosunku można zastosować preparat Postinor Duo lub Escapelle w ilości 1 tabletka, jednak nie więcej niż 4 tabletki w cyklu.\\
 +Do 3 dni (72 godz.) po niezabezpieczonym stosunku można stosować dwa sposoby:
 +
 +
 +    * przyjąć preparat Postinor Duo lub Escapelle. W przypadku Postinor Duo przyjmuje się dwie tabletki, drugą po 12 godzinach po przyjęciu pierwszej. W przypadku Escapelle (to nowość na rynku) przyjmuje się tylko jedną tabletkę, co jest ułatwieniem w stosowaniu leku. Tabletki należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż do 72 godzin po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia. Jeżeli w ciągu 3 godzin od połknięcia tabletki wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną tabletkę. Oba preparaty stosowane zgodnie z zaleceniami zapobiegają owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, o ile stosunek płciowy miał miejsce przed owulacją, gdy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Mogą również powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, które zmniejszają możliwość implantacji (zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy). Nie są skuteczne, jeśli proces implantacji (zagnieżdżania) już się rozpoczął - nie powodują przerwania istniejącej ciąży. Progestagen wchodzący w ich skład, gdy zostanie przyjęty zbyt późno, podtrzyma ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem. Przypominam, że oba preparaty dostępne są jedynie na receptę i trzeba to skonsultować z lekarzem!
 +    * przyjąć zwiększoną dawkę zwykłych preparatów antykoncepcyjnych, a właściwie takich, które zawierają etylenoestradiol w dawce 50 mg i lewonorgestrel w dawce 250 mg każda. Taki skład ma większość hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych. Sposób użycia jest następujący: 2 tabletki zaraz po stosunku i kolejne 2 po 12 godzinach. Po zastosowaniu tej metody u 50 % kobiet występują nudności, u 25% wymioty a także krwawienia nawet do 3 dni po. Jest to tak zwana metoda Yuzpe – wyłącznie po konsultacji i pod opieką lekarza!!!\\
 +      Wszystkie opcje oznaczają przyjęcie na raz dużej dawki hormonów, co powoduje zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej w organizmie.
 +
 +
 +
 +Inne metody zabezpieczające przed ciążą po niezabezpieczonym stosunku, to:
 +
 +
 +Do 5 dni po stosunku: założenie wkładki wewnątrzmacicznej (spirali). Jej antykoncepcyjny efekt będzie mniejszy niż w wypadku wkładki założonej prawidłowo w okresie krwawienia miesięcznego. Wkładka hamuje ruchy jajowodów oraz zmienia konsystencję śluzu, utrudniając aktywność plemników (jony miedzi lub srebra unieczynniają plemniki). Jeśli doszło już do zapłodnienia, powoduje takie zmiany w błonie śluzowej macicy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się ludzkiego zarodka.\\
 +Skuteczność wkładki zakładanej po stosunku, a więc jej działania wczesnoporonnego, jest wyższa niż 90%.
 +
 +U kobiet które jeszcze nie rodziły, nie należy stosować tej metody.
 +
 +
 +Do 4 tygodni po poprzedniej miesiączce, czyli w terminie następnej miesiączki stosowana jest pigułka hamująca działanie hormonów związanych z ciążą – powodująca wczesne poronienie. Metoda ta jest niedostępna w Polsce.
 +
 +
 +Sławną tabletką poronną jest RU-486. Na skutek podania RU-486 progesteron zostaje zablokowany, a śluzówka macicy nie jest w stanie dłużej odżywiać rozwijającego się zarodka, który głoduje, obumiera i zostaje wydalony.
 +
 +W 1987 r. dr Beaulieu, odkrywca preparatu RU-486, twierdził, że środek ten całkowicie zastąpi zabiegi sztucznych poronień w czasie pierwszych 10 tygodni ciąży, kiedy to dokonuje się 80% aborcji. W rzeczywistości jednak, środek ten często nie jest skuteczny po upływie 7 tygodni ciąży. Najbardziej skuteczny jest i wywołuje najmniej powikłań jedynie wówczas, jeśli zastosuje się go w okresie 3-tygodniowego "okienka" pomiędzy czwartym a siódmym tygodniem ciąży. Ponadto środek ten nie jest polecany dla kobiet powyżej 35 roku życia. Jest skuteczny dopiero w połączeniu z prostaglandynami (skuteczność 95%, pozostałe zaś 5% kończy się aborcją chirurgiczną). Ponieważ stosowanie prostaglandyn jest niebezpieczne i szkodliwe, są to bowiem wysoce aktywne składniki biologiczne, które wywierają wyraźny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wymagając ścisłego nadzoru, a więc, co tu ukrywać, jest to metoda o wysokim ryzyku.
 +
 +
 +W jakimś sensie tabletką „po”, choć bierze się ją tuż przed stosunkiem, jest "mini-pigułka". W takim sensie, że pigułka ta zawiera tylko jeden hormon - progestagen, w dawce zbyt małej, aby zablokować jajeczkowanie, ale wystarczającej, aby spowodować takie zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Jednak przede wszystkim mini-pigułka wywiera wpływ na śluz szyjkowy, który staje się mniej przepuszczalny dla penetrujących plemników. Czyli działa tak samo, jak tabletki „po” czy spirale stosowane w tym celu. Przez niektórych uważana jest za środek wczesnoporonny (choć, przypominam, to działanie jest drugim w kolejności, gdy dominujące pierwsze zawiedzie).
 +
 +
 +Tabletki i metody "po"; to kolejny drażliwy temat, wokół którego toczą batalie zwolennicy i przeciwnicy ustawy antyaborcyjnej. O tym, że to bitwa bez możliwości wygranej, w artykule [[:ABORCJA]].