Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL

„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł EROTYKA

Ja tu sobie w najlepsze piszę o sprawach intymnych, tymczasem wydawałoby się jasne określenia niekiedy wam się mylą.
Sięgnijmy więc po Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego:
Erotyka - sprawy miłości zmysłowej; kunszt miłosny; tematyka miłosna. Erotyzm - miłość zmysłowa; wybujała pobudliwość.
I przy okazji erotomania - chorobliwie wzmożona pobudliwość płciowa; nienormalnie spotęgowane zainteresowanie sprawami płci; nadmierna zmysłowość, lubieżność.
Erotyka to coś więcej niż seksualność, więcej o sferę uczuć, intelektu i w ogóle psychiki człowieka. Pobudzenie erotyczne to nie to samo co podniecenie seksualne. Jego celem jest zaznanie rozkoszy a nie zachowanie gatunku, choć niewątpliwie w rozwoju gatunku ludzkiego taki właśnie był „zamysł” ewolucji - pojawienie się rozkoszy seksualnej miało zwiększać prawdopodobieństwo zapłodnienia (i do tej pory podstępnie działa, bo gdyby nie tak duża przyjemność z seksu, nie byłoby tylu niepożądanych, a pożądanych z punktu widzenia liczebności populacji ludzkiej, ciąż). W rozwoju ewolucyjnym erotyka oderwała się od biologicznego celu i stała celem samym w sobie, na co ostatecznie wpływ miała antykoncepcja.
Kiedy rozpoczynacie współżycie, nie decydujecie się tylko na seks. Piszę o tym w W JAKIM WIEKU MOŻNA ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE SEKSUALNE że decydujecie wówczas i o swoim ciele, i o tym, jak będziecie się z tym czuć, i o więzi z drugim człowiekiem, i o swojej przyszłości… Udane życie seksualne to nie tylko wspaniałe orgazmy czy rozładowanie popędu, lecz przede wszystkim bliskość, głęboka wieź, ale także: satysfakcja, poczucie wartości (we własnych oczach i na tle innych), przynależność do świata dorosłych. Nawet Ci, których zachowania seksualne nie mają nic wspólnego z miłością i tworzeniem związku z ukochaną osobą, poprzez seks określają się, w seksie realizują swoje charakterystyczne dla ich osobowości potrzeby. Na przykład osoba narcystyczna poprzez liczne podboje seksualne i ciągłą zmianę partnerów zaspokajać będzie swoją potrzebę ekscytacji i bycia podziwianą, ale także radzić sobie będzie z lękiem przed zależnością. Może się wydawać, że niektórzy są tak prymitywni, że interesuje ich w życiu tylko rozładowanie napięcia seksualnego, ale nawet u nich to pozory. Z kolei są tacy, u których nie widać, że chodzi o seks, bo realizują potrzeby seksualne pod płaszczykiem „czystych”, niewinnych uczuć. Niektórzy z nich nawet nie są tego świadomi – żyją w przekonaniu, że ich poczynania z seksem nie mają nic wspólnego.
Śmiało można powiedzieć, że erotyka ma wpływ na losy świata, ponieważ decyduje o tym, kto z kim… A na to, kto z kim zwiąże się na dłużej - to, jaki sposób osiągania rozkoszy preferuje. Związek ma większe szanse przetrwania, jeśli spotkają się osoby o podobnych preferencjach.
Seks dodaje życiu kolorów, ale może być także źródłem niepokoju, frustracji, zaburzeń, a seksualność ma wpływ na kształtowanie się osobowości człowieka. Wzbogacenie seksualności o głębsze przeżycia psychiczne z jednej strony odróżnia nas od zwierząt i czyni życie człowieka bogatszym, z drugiej naraża nas na „uszkodzenia”. Wystarczy poczytać SEKS DZIWNY, SEKS BARDZO DZIWNY, żeby zrozumieć, jak wiele pułapek czyha na nasze życie erotyczne, w związku z wzajemną zależnością naszej psychiki i rozwoju seksualnego. Niekiedy zaburzenia psychiczne uniemożliwiają czucie rozkoszy, a nawet wywołują niechęć, utrudniają lub uniemożliwiają odbycie stosunku (PRZEDWCZESNY WYTRYSK, BABA JAGA IMPOTENCJA). Ale bywa odwrotnie i to także różni nas od zwierząt – potrafimy czerpać rozkosz bez stosunku płciowego (petting, necking), niekoniecznie rozładowując napięcie seksualne, a mechanizm sublimacji (patrz: PSYCHIKA CZYLI ODKRYWANIE ZAGINIONEGO LĄDU) całkowicie uniezależnia nas od takiej konieczności.

Nie powinno więc być wątpliwości. Na pytanie o rolę erotyki w życiu człowieka mogę odpowiedzieć jedynie: ROLA JEST ISTOTNA:) mimo tego, co w różnych miejscach na świecie, w różnych kulturach i historycznych okresach czasu było modne. Bo moda była i na rozpasanie i na skrajną wstrzemięźliwość, ascezę, z biczowaniem ciała włącznie. Choć to ostatnie niewiadomo czy było wyrazem potępienia cielesności i seksualności czy też religijnie usprawiedliwionym masochistycznym zaspokojeniem.
Rola erotyki to kolejny z tematów – rzek będący przedmiotem badań naukowców od historyków po seksuologów, poruszany w pracach naukowych i książkach. I co ja, wobec tych sław mała myszka, mogę więcej powiedzieć, ponad to, co piszę, piszę, piszę w swoich artykułach:) ?

(Przy pisaniu tego inspirowałam się hasłem „erotyka” w „Seksuologii - zarysie encyklopedycznym” pod red. Kazimierza Imielińskiego)